Zvlhčovače vzduchu

Určite ste už aj vy zažili situáciu, keď z ničoho nič začnete pokašliavať, škriabe vás v krku či máte popraskané pery. Dôvodom je vysušený vzduch v miestnosti, spôsobený vplyvom ústredného kúrenia, dokonalej tepelnej izolácie a veľkého množstva elektrických prístrojov, ktoré generujú teplo a víria prach. Vzduch v priestore, obzvlášť v panelákoch alebo v bytovkách, sa nemá ako prirodzene zvlhčovať a zo suchého vzduchu vzniká veľa problémov. Medzi ne patrí napríklad vyschnutá, dehydrovaná pokožka, podráždenie nosových slizníc a očí, suchý kašeľ. Je vedecky dokázané, že suchý vzduch je plný mikróbov a choroboplodných zárodkov, ktoré v priestore víria a napádajú náš dýchací systém. Podľa mnohých recenzií sú práve zvlhčovače vzduchu ľahkým a cenovo dostupným riešením pre vytvorenie a udržiavanie ideálnej vlhkosti v miestnosti. Otestujte zvlhčovače vzduchu. Pomôžu vám udržať optimálnu vlhkosť, ktorá by sa mala pohybovať od 40 % do 50 %. V prípade, že doma pestujete rastliny (hlavne obľúbené tropické druhy), malo by to byť ešte viac. Najlepší je zvlhčovač vzduchu hlavne v zimných mesiacoch, kedy pri kúrení klesne vlhkosť vzduchu pod 20 %. Najdôležitejšie miesta, kde je vhodné umiestniť zvlhčovač sú v tomto smere detské izby, keďže deti sú náchylnejšie na respiračné choroby ako dospelí, ale aj napríklad kancelárie, kde človek trávi veľa času, obklopený elektronickými zariadeniami, ktoré neustále ventilujú teplý suchý vzduch do priestoru a často ani vetranie, či vzduchotechnika nezaručí  zdravú vlhkosť ovzdušia.

Všetko o zvlhčovačoch. Ako si správne vybrať vhodný zvlhčovač?

Čo je zvlhčovač vzduchu? Je to elektrické zariadenie, ktoré zvyšuje vlhkosť vzduchu tam, kde to potrebujete. Zvlhčovače fungujú tak, že premieňajú vodu na vodnú paru, ktorá sa potom rozptýli vo vzduchu, čím sa zvýši jeho vlhkosť, a tým priaznivo pôsobí na dýchacie cesty. Jednotlivé typy sa potom líšia spôsobom, akým k výrobe pary dochádza.

Pred zakúpením zvlhčovača ovzdušia sa treba zamyslieť nad tým, čo od neho očakávate a kam ho kupujete. Mali by ste mať jasno v tom, či vám stačí jednoduchý a lacnejší model, alebo ste náročnejší a chcete, aby zvlhčovač sám strážil a reguloval vlhkosť v miestnosti podľa vašich predstáv.

Druhy zvlhčovačov

Parný zvlhčovač vytvára paru pomocou vykurovacieho telieska. Výhodou tohto typu zvlhčovača je, že teplá para sa dobre mieša s chladnejším vzduchom v miestnosti, a tak je tento princíp zvlhčovania veľmi efektívny. Pri ohreve sa zničia aj prípadné baktérie prítomné vo vode.

Parné zvlhčovače sú ideálne do oblastí s mäkkou vodou. Pokiaľ chcete takýto typ zvlhčovača i tam, kde tečie tvrdá voda, vyberajte taký prístroj, ktorý je vybavený zmäkčovacím zariadením.

Nevýhodou môže byť, že vykurovacie teliesko v prístroji má vyššiu spotrebu elektriny a z prístroja vychádza horúca para.

Ak nebojujete s vlhkosťou, či suchým vzduchom, v zmysle že by ste potrebovali výkonné zariadenie, sú k dispozícií aj relaxačné a oddychové prístroje (lampy) ako osviežovače vzduchu a aróma difúzery, ktoré vypúšťajú jemnú paru obohatenú o vôňu esenciálnych olejov, čím navodia ideálnu relaxačnú atmosféru vo vašej domácnosti.

Ultrazvukový zvlhčovač rozprašuje vodu na mikroskopické kvapky, čiže vytvára „umelú hmlu“ pomocou ultrazvukovej vibračnej membrány. Výhodou takéhoto prístroja je nízka spotreba elektriny. Zároveň je schopný dosiahnuť najvyšší výkon medzi zvlhčovačmi.

Nevýhodou je, že pokiaľ nie je prístroj vybavený ohrievaním vody alebo nejakým antibakteriálnym zariadením, je nutné z neho pravidelne vylievať starú vodu, aby sa prípadné baktérie z nej nerozprašovali do ovzdušia.

Ultrazvukové rozprašovacie zariadenie je citlivé na nánosy vodného kameňa. Do oblastí s tvrdou vodou je preto vhodné kúpiť zvlhčovač vybavený zariadením na zmäkčovanie vody, prípadne používať destilovanú alebo prevarenú vodu.

U zvlhčovačov so studeným odparovaním sa voda rozlieva po špeciálnom povrchu a z neho je potom ventilátorom odparovaná do vzduchu. Výhodou prístroja je, že je schopný čiastočne čistiť vzduch, i keď len od väčších prachových čiastočiek vrátane niektorých peľov. Zároveň ide o najprirodzenejší princíp zvlhčovania vzduchu, pri ktorom nedochádza k prevlhčeniu miestnosti. Práve vďaka studenému odparovaniu môže slúžiť aj ako osviežovač vzduchu.

Dávajte však pozor pri zanedbávaní čistenia a nevylievaní starej vody. V nádrži na vodu môže dochádzať k množeniu baktérií a ich úniku do vzduchu. Uprednostnite preto modely vybavené antibakteriálnym zariadením. K zvlhčovačom so studeným odparovaním patria napríklad diskové zvlhčovače, ktoré majú vysokú odolnosť voči tvrdej vode.

Pokiaľ potrebujete zvlhčovače vzduchu aj na cestách, netreba sa obávať. Dostupné sú aj malé cestovné zvlhčovače vzduchu s praktickým puzdrom, ktoré môžete zobrať všade tam, kde ich potrebujete. Na ich ľahké využitie stačí použiť adaptér s napájaním 12 voltov.

Výkon zvlhčovača

Výkon je dôležitý parameter, ktorý udáva, koľko pary je maximálne schopný zvlhčovač vytvoriť (v mililitroch za hodinu). Jednoducho povedané, čím vyšší výkon, tým výkonnejší zvlhčovač.

Hlučnosť

Ultrazvukové zvlhčovače vydávajú slabý šumivý zvuk, zvlhčovače na princípe teplej pary sú takmer nepočuteľné a zvlhčovače na princípe studenej pary sú hlučnosťou porovnateľné s ultrazvukovými. Takže pokiaľ sa chystáte umiestniť zvlhčovač napríklad do detskej izby, nemusíte sa obávať veľkého hluku, ktorý by mohol dieťaťu vadiť. Existujú však už i špeciálne detské zvlhčovače, ktoré svojím vzhľadom esteticky zapadnú do izby vášho dieťatka.

Ďalšie parametre, ktoré by ste mali brať do úvahy

Objem nádržky na vodu. Čím väčšia nádržka, tým menej často musíte dolievať vodu. Súčasné zvlhčovače majú nádržky všetkých objemov, od malých 0,5 litrov cez 5 alebo 6 až po 8 litrové.

Cena a životnosť príslušenstva. Do väčšiny zvlhčovačov je čas od času potreba kúpiť nový filter. Vopred by ste mali vedieť, koľko bude stáť a ako dlho vám bude slúžiť.

Zvlhčovače s čističkami vzduchu

Pokiaľ by ste vo svojej domácnosti chceli mať kvalitné ovzdušie, ktorý je dostatočné vlhké a zároveň aj čisté, odporúčame vám vybrať si čističku vzduchu so zabudovaným zvlhčovačom. Ten je obvykle zabudovaný ako doplnková funkcia, ktorú si zapnete, keď ju budete potrebovať. Výhodou takýchto zariadení je, že vám doma nezaberajú miesto dva prístroje.

Ak však doma máte problém s tvorbou plesní, na vine bude práve príliš vlhký vzduch. Na vyriešenie tohto problému vám poslúži iný prístroj, a to odvlhčovač vzduchu. Vďaka priehľadnej nádobe môžete sledovať, ako sa pomaly napĺňa vodou získanou z vlhkého ovzdušia. Mnohé odvlhčovače majú i digitálne zariadenie, ktoré vás potom informuje o stave vlhkosti vzduchu vo vašom byte, vďaka čomu viete presne sledovať klesanie vlhkosti na ideálnu hodnotu.

Viac o zvlhčovačoch sa dočítate na našom blogu v kategórii Zdravý vzduch.