Ako si vybrať radiátor
Ak už ste videli dizajnové radiátory ako inšpiráciu na internete, u svojho suseda alebo rodiny, vedzte, že každý jeden z nich si kúpil tento radiátor v špecializovanom obchode. Tým nemáme na mysli veľkoobchody s radiátormi ale naozaj úzko špecializované spoločnosti, v ktorých robia ľudia s citom pre dizajn a zároveň sú technicky zdatní.
Nekonvenčný radiátor potrebuje aj nekonvenčné poradenstvo, a to vám vo veľkoobchodoch nikto nezaručí.
Dizajnové radiátory sa medzi sebou nelíšia len svojim dizajnom, ale aj výhrevnosťou, spôsobom napájania, účelovosťou, či doplnkami ako sú napríklad ventily.
Aké typy radiátorov existujú a aký výkon má mať dizajnový radiátor?
Výkon radiátoru je okrem typu napájania najdôležitejší technický bod. Je veľmi dôležité, aby radiátor, ktorý si chcete kúpiť, mal správny výkon k veľkosti miestnosti.
Pomôcka: Pri výkone nesmieme zabudnúť na tepelné straty, ktoré dom alebo byt má. Vždy si položme otázku, je dom skôr teplý, alebo studený? Je zateplený? Múry sú z betónu, tehly, alebo z yporu?
Potrebný výkon radiátora (Watt) = objem miestnosti x koeficient strát tepla (25–30 = veľmi dobrá izolácia, 30–40 = priemerná až dobrá izolácia, 50–60 zlá izolácia).
Typy radiátorov
Aké sú vaše možnosti na zapojenie radiátora?
Elektrický radiátor
V elektrickom radiátore sa nachádza kvapalina, ktorá je ohrievaná vykurovacou tyčou. Táto tyč je priamo spojená elektrickým káblom so zástrčkou. Ovládate ho buď cez ovládač, termostatom, alebo pri niektorých modeloch aj cez automatické zapínanie a vypínanie.
Teplovodný radiátor
Je napojený na ústredné kúrenie v domácnosti. Prúdi do neho teplá voda rúrkami, ktoré sú napojené na radiátor. Ovládanie je klasické, respektíve rovnaké ako v akejkoľvek inej miestnosti a to pomocou ventilu. Takýto typ radiátora však neodporúčame do miestností akými sú napríklad kúpeľne. Ak chcete napríklad v lete sušiť uteráky, tak musíte zapínať centrálne kúrenie, čo nie je vôbec ekonomické.
Kombinovaný radiátor
Najnovšia technológia spája to najlepšie z oboch typov. Počas zimy a chladnejšieho obdobia, je radiátor napojený na ústredné kúrenie a v lete zas využijete jeho prednosti v elektrickej podobe. Pri tomto type radiátoru však pozriete o niečo hlbšie do peňaženky, no v konečnom dôsledku sa vám to vráti pri nižších nákladoch na elektrinu.
Aký dizajn radiátora si vybrať?
Vždy to záleží na vašich preferenciách a čo sa páči vám. No obecne platí, že ak máte industriálne ladený priestor, vyberáte si industriálne radiátory.
- Ak máte celú obývačku modernú, siahnete po netradičnom tvare. *
- Ak máte nudnú chodbu, viete ju oživiť jedným radiátorom, vďaka ktorému ožije celý priestor.
Alebo potom k celému výberu pristupovať samostatne a nekonvenčne. Dizajnový radiátor vďaka svojmu tvaru vie pútať pozornosť aj v konzervatívnejších miestnostiach. Nemusíte všetko meniť. Dizajnový radiátor sa stane centrum dizajnu vo vašom obydlí.
Na výber máte 256 RAL farieb + špeciálne farby, ktoré sú na mieru. Táto obrovská, farebná paleta spĺňa aj náročnejšie požiadavky na dolaďovanie farebnosti k interiéru.
Dizajnové radiátory nemajú dlhú históriu. Vznikli však z akútnej potreby ľudí, ktorí si uvedomili, že ich využitie trvá zhruba 5 mesiacov a ďalších 7 mesiacov sú ako nutnosť v priestore. Nato aby sa dokázali na ne pozerať celoročne, museli zmeniť pohľad na radiátor ako taký. Dizajnový radiátor je dnes plnohodnotným kúskom v domácnostiach a vytvárajú tak dokonalú harmóniu útulného domova.
Termostatické sety a dizajnové regulačné ventily
Termostatické sety sú pre dizajnové radiátory veľmi dôležité. Vďaka nim môžete regulovať teplotu radiátorov s vodným a kombinovaným ohrevom. Slúžia aj na pevné pripojenie radiátora k rozvodom.
Termosety sa skladajú z viacerých častí. Nachádza sa tam zverné šróbenie, ktoré slúži na pevné pripojenie radiátora k rúram. Je tam aj hlavica, ktorú musíte nasadiť na termostatický ventil, aby správne regulovala teplotu.
Táto regulácia prebieha buď priškrtením, alebo uvoľnením ventilov. Tie potom zmenšia alebo zväčšia prietok teplej vody v radiátore podľa toho, aká má byť teplota v miestnosti. Inak povedané: termostatické ventily udržiavajú takú teplotu v miestnosti, akú nastavíte pomocou hlavice.
Zverné šróbenie závisí od typu trubiek. V nadštandardnej ponuke by ste mali nájsť termostatické sety nielen na medené rúry, ale aj na plastové rúry s priemerom 16x2 mm, ktoré majú vo vnútri hliníkovú fóliu.
Pod okno alebo do priestoru?
Najlepší priestor pre radiátor je určite pod oknom. Vďaka tomu sa chladný vzduch prenikajúci dovnútra automaticky ohrieva. Distribuuje sa rovnomerne, takže nedochádza ani k veľkým teplotným rozdielom v rôznych častiach miestnosti. Dolný okraj radiátoru by mal byť aspoň 10 cm od podlahy a 10 cm od parapety. Trendy nám však dnes jasne diktujú, že radiátor funguje ako dizajnový prvok a ako dizajnový prvok by sme ho mali nechať aj vyniknúť v priestore. Je však potrebné brať do úvahy, že výkon sa o niečo zvýši.
TIP: Ak máte v kúpeľni aj toaletu, viete ju vizuálne oddeliť od kúpacej časti práve vertikálnym radiátorom v priestore. Zároveň v blízkosti vani sa vám môžu sušiť uteráky, po ktorých viete ľahko siahnuť.
POZOR: Nikdy si však do blízkosti sprchového kúta alebo vane nedávajte elektrický typ radiátora.
Rady a tipy
- Dbajte na vhodný výber ventilu. Možnosti ventilov, sú takmer nekonečné.
- Radiátor svojím výkonom (W) by mal plniť požiadavky na teplo, a dokonca ho aj jemne prevyšovať. Myslite na tepelné straty vetraním alebo na stav budovy.
- V nízkoenergetických či v zateplených domoch je vhodné využívať radiátory, ktoré pracujú s teplotou vody (50/30 ºC). Rovnako odporúčame pracovať s malými objemami vody, čím sa umožňuje pružná regulácia výkonu pri zmenách teploty v miestnosti.
- Výmena radiátorov zvýši účinnosť aj komfort kúrenia a veľmi rýchlo sa vráti.
- Tepelný výkon sa uvádza v závislosti od tepelného faktoru. To znamená: teplota napájania a návratu a teplota v miesnosti na úrovni: 75/65/20 °C alebo 70/55/20 °C.