Maľujte s rozumom! Výber farieb ovplyvňuje energetickú účinnosť
Dom alebo byt si môžete zariadiť, ako len chcete. Dizajn je iba na vás. Pri výbere farieb však myslite zodpovedne.
Pri maľovaní ste zrejme premýšľali len nad farbami, ktoré sa vám páčia. Do tohto uvažovania skúste zahrnúť energetickú účinnosť. Voľbou farieb ju môžete ovplyvniť. Takže nie je úplne pravda, že pri dizajne vlastnej domácnosti vás nič neobmedzuje. Účty za energie áno.
Leto je skvelé na šantenie v akvaparku a opaľovanie sa na záhrade domu, ale teploty v izbách v tomto období až tak netešia. Musíte si pomáhať klimatizáciou, ale tá nevyhovuje každému.
Vedeli ste, že odtieň farby a stavebný materiál môžu čiastočne ovplyvniť množstvo teplého alebo studeného vzduchu, ktorý prechádza stenami? Týmto spôsobom si môžete znížiť účty za energie, pretože budete menej používať vykurovací a chladiaci systém.
Tmavé alebo svetlé farby?
Tmavé farby môžu absorbovať 70 až 90 % slnečnej energie, ktorá prúdi do miestnosti. Svetlé presne opačne. Biele steny podľa štatistík absorbujú o 35 % menej tepla ako čierne steny. V izbe s bielymi stenami tak spotrebujete menej energie na jej ochladenie. Platí to nielen pre bielu, ale pre všetky studené farby. Hlavne ich svetlé odtiene.
Tmavšie steny udržia teplo zo slnečných lúčov dlhšie. A keďže slnko sa do interiéru najľahšie dostane cez okná, tmavé odtiene farieb sa hodia do miestnosti s malými oknami. Čím menej slnečného svetla pustíte dnu, tým menej sa izba s tmavými stenami prehreje.
Tmavé odtiene zmenšujú priestor, svetlé naopak. To môže byť problém aj pri prípadnom predaji bytu alebo domu. Realitní agenti vidia tmavé farby neradi a nie sú lákavé ani pre kupcov.
Svetlé farby dokážu lepšie odrážať slnko dovnútra izby. Preto v nich potrebujete menej umelého svetla. Stačí, keď zabezpečíte prísun denného a izba vydrží v priebehu dňa dlhšie presvietená.
Okrem farieb zaváži aj materiál
Rovnako uvažujte o farbe vonkajších stien a strešnej krytiny. Pri svetlej farbe budete mať na poschodí a na povale o niečo chladnejšie aj v letných horúčavách.
Zaujímavý je pohľad na stavebný materiál a energetickú účinnosť. Tehlové a betónové steny sú efektívnejšie. V letnom počasí udržia chlad v interiéri lepšie ako ľahké stavebné materiály. A takisto v zime dlhšie udržia teplo.
Navyše, farby menia aj naše vnímanie teploty. V izbe s odtieňmi modrej alebo zelenej sa cítime až o 6-10 °C chladnejšie oproti reálnej teplote. Odtiene červenej či oranžovej navodzujú pocit teplejšej miestnosti. Opäť o priepastných 6-10 °C.
Všetky tieto poznatky by ste mali zohľadniť pred maľovaním. Nie, nemusíte maľovať dvakrát ročne, aby ste sa pripravili na leto aj zimu. Berte do úvahy hlavne to, ako sa v izbe cítite. Ale myslite aj na to, ako sa cítite pri pohľade na účet za energie.